Yeraltından Notlar

Yazan: F. Dostoyevski
Çeviren: Mehmet Özgül
Uyarlayan / Rejisör: Özgür Yalım
Oyuncular: Payidar Tüfekçioğlu, Alptekin Serdengeçti, Ömer Hüsnü Turat, Saydam Yeniay, Ali Fuat Çimen, Tayfun Savlıoğlu, Ayhan Anıl, Tuna Öztunç, Rezzak Aklar, Ezgi Çelik, Seyhan Zemberek, Sadık Takır, A. Tefik Hiçylmaz, Hande Gürak, Nevşim Erzat, Yıldız Durucan, Gözde Okur

“… Bu notlar da, bunların yazarı da besbelli hayal ürünüdür. Bununla birlikte, toplumumuzun durumunu, yapısını göz önüne alacak olursak, bu notların yazarı gibi kişilerin aramızda bulunmasının yalnızca mümkün değil, aynı zamanda zorunlu olduğunu kabul ederiz. Benim bütün istediğim, pek yakın bir zaman öncesinin tiplerinden birini herkesin gözü önüne daha açık olarak sermektir. Bu tip, henüz tükenmemiş kuşağın bir temsilcisidir. “Yeraltı” adını verdiğimiz bölümde bu kişi kendisini, düşüncelerini açıklamakta; sanki bununla toplumumuzda niçin bulunduğunu, bulunmasının neden kaçınılmaz olduğunu söylemek istemektedir. İkinci bölüm ise bu kişinin yaşamındaki birkaç olayı anlatan gerçek anılardır…”

Büyük bir yazar, Fyodor Dostoyevski… büyük bir eser, Yeraltından Notlar… ve oyunda her saniye devleşen büyük bir tiyatrocu Payidar Tüfekçioğlu. Her şeye saldıran Bay X’in hikayesi her ne kadar farklı oyuncularla da desteklense de aslında tek kişilik bir oyun modunda. Bu nedenle oldukça zor ve riskli. Payidar Tüfekçioğlu’nun yaklaşık 2 saatlik kayıpsız performansı izlemeye değer. Dostoyevski’nin o varoluşu sorgulayan, sert ve zengin üslubu oyunda da çok net bir biçimde kendisini gösteriyor. Bay X’i izlerken onun bir zavallı mı yoksa kahraman mı olduğu konusunda açmaza düşüyoruz. Kesinlikle çok zengin bir karakter Bay X; izlemelisiniz.

Bu yorum, oyunun 16 Ekim 2008 tarihinde Ankara Çayyolu Sahnesi’ndeki temsili referans alınarak yapılmıştır.

Leave a Reply