The Crucible (Cadı Kazanı)

Yönetmen: Nicholas Hytner
Senaryo: Arthur Miller
Yapım Yılı: 1996, ABD
Oyuncular: Joan Allen, Rachael Bella, Bruce Davison, Daniel Day-Lewis, Karron Graves, Winona Ryder, Paul Scofield, Rob Campbell, Jeffrey Jones, Peter Vaughan

Arthur Miller’ın aynı adlı eserinden sinemaya aktarılan The Crucible 17. yüzyılda Salem kasabasında geçen bir intikam hikayesi. İntikamın baş rol oyuncusu Abigail Williams (Winona Ryder), John Proctor (Daniel Day-Lewis) ile yaşadığı yasak aşkın tutkusundan kurtulmakta zorluk çeken bir genç kızdır. Hikaye onun ve arkadaşlarının ormanda yaptıkları dansın çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi (histeri) ile başlar. Yasak olan bir davranışı, yani dans etmeyi, gerçekleştiren ve yakalanan bir grup küçük kız tam anlamıyla toplu bir histeri krizi içerisindedir artık. Bazen kendi istekleri ile bazı durumlarda ise Abigail’in tehditlerine uyarak kasabada sevmedikleri pek çok insanı cadılıkla suçlarlar ve kasabaya gelen dini – hukuk heyeti bir kere cezalandırmaya başladığında artık duramayacaktır.

Bu hikaye, aslında sadece 17. yüzyıla ya da daha eskiye ait bir cadı avını anlatmıyor. İnsanların baskı ve korku altında ne kadar kötüleşebileceklerine ve itaat, uyguculuk (conformity) gibi kavramların ne kadar güçlü olabileceğine iyi bir örnek. Tarihin her noktasında farklı başıklar ve amaçlar altında cadı avları yapılmıştır ve maalesef bundan sonra da yapılacaktır. The Crucible hem bu mekanizmanın nasıl çalıştığını gayet güzel özetliyor, hem de bu baskıya direnmenin yolları hakkında ipuçları veriyor. Zaman zaman arşivden çıkarıp yeniden izlemek isteyeceğiniz bir film.

Filmde, John Proctor rolündeki Daniel Day-Lewis’in muhteşem performansına hayran kalacaksınız.

Salem’de yaşanan Cadı Avı histerisi ile ilgili diğer kaynaklar:
http://www.nationalgeographic.com/salem/
http://www.essortment.com/all/salemwitchhunt_rkto.htm
http://www.gendercide.org/case_witchhunts.html
http://departments.kings.edu/womens_history/witch/
http://en.wikipedia.org/wiki/Witch-hunt

Leave a Reply