Brokeback Mountain (Brokeback Dağı)

Yönetmen: Ang Lee
Senaryo: Annie Proulx ve Larry McMurtry
Yapım Yılı: 2005, ABD
Oyuncular: Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Randy Quaid, Valerie Planche, David Trimble, Victor Reyes, Lachlan Mackintosh, Michelle Williams, Larry Reese, Marty Antonini,…

2005 yılının en sansasyonel filmi kuşkusuz Brokeback Mountain oldu. İki eşcinsel kovboyun romantik ve acıklı hikayesini anlatan film özellikle de genç yaşta hayata veda eden başrol oyuncusu Heath Ledger’in performansıyla da çok konuşuldu. Eşcinsellik teması içeren filmler – pek de şaşırtıcı olmasa gerek – Türkiye’de fazlasıyla tartışılmaz. Sanırım hemen herkes konudan uzak durmak için filmlerin kendisinden de uzak durmayı tercih ediyor. Brokeback Mountain, seyretmeyenler için söyleyelim, romantik bir aşk hikayesinden daha fazla bir şey değil. Aşıkların ikisinin de erkek olması belki sıradanlıktan uzak ama yine de bildik bir aşk hikayesi. Bu açıdan sıkıcı, durağan bir film olarak düşünülebilir. Kalıplar, toplumsal normlar, cinsiyetçilik gibi kavramların incelenmesinde özel bir yaratıcılık göze çarpmıyor ama yine de başarılı. Öte yandan Heath Ledger’in ve Jake Gyllenhaal’in oyunculukları da bir o kadar sıradışı. Heath Ledger, bu konuda birkaç adım önde ve gerçekten onun ölümü sinema dünyası için büyük bir kayıp.

Pornografik eşcinsel şakaları dışında, iki insan arasındaki sevginin nasıl bir şey olabileceğini merak ediyorsanız ve Oscar ödülü alan film müziklerini dinlemek istiyorsanız kaçırmayın.

Leave a Reply