Im Juli (Temmuzda)

Yönetmen: Fatih Akın
Senaryo: Fatih Akın
Yapım Yılı: 2000, Almanya
Oyuncular: Moritz Bleibtreu, Christiane Paul, Mehmet Kurtuluş, İdil Üner, Jochen Nickel, Branka Katic, Birol Ünel, Sandra Borgmann, Ernest Hausmann, Gabor Salinger, Cem Akın, Fatih Akın, Nina Lauterbach, Linda Wagner, Hans Dağlıoğlu

“…Aşkım, binlerce mil yol katettim, nehirleri geçtim, dağları aştım…acılar çektim, işkencelere katlandım, başkalarına kanmadım… güneşi takip ettim; sadece senin karşında durabilmek ve seni sevdiğimi söyleyebilmek için!..”

Stajyer bir öğretmenin (Daniel | Moritz Bleibtreu) aşkını bulmak için Hamburg’dan İstanbul’a çileli yolculuğunu anlatan film, Kustirica’nın balkan filmlerini hatırlatıyor. Juli (Christiane Paul) ve Melek (İdil Üner) arasında gidip gelen bu aşk hikayesi, çekimleri, renkleri, fotoğraf seçimleri ile Fatih Akın‘ın en iyi filmlerinden birisi. Romantik komedi olarak nitelendirebileceğimiz Im Juli, komedinin oldukça yerinde ve dozunda kullanımı ile zaman zaman cıvıtan kötü örneklerinden çok çok uzakta. İzleyen herkesin kendisinden bir şey bulabileceği, varoluşsal açıdan da mesajlarla dolu olan bu eski filmi yeniden seyretmek çok keyifli.

Filmde kullanılan müzikler de tek kelime ile harika; özellikle İdil Üner’in Hamburg’daki performansı dinlemeye değer. Mutlaka seyredin, pişman olmayacaksınız.

IMDB Sayfası

Leave a Reply