Entre Les Murs (The Class)

Yönetmen: Laurent Cantet
Senaryo: Laurent Cantet, Robin Campillo
Yapım Yılı: 2008, Fransa
Türkçe Adı: Sınıf
Oynayanlar: François Bégaudeau, Agame Malembo-Emene, Angelica Sancio, Arthur Fogel, Boubacar Toure, Burak Özyılmaz, Carl Nanor, Cherif Bounaidja Rachedi, Dalla Doucoure, Damien Gomes, Emeralda Ouertani, Eva Paradiso, Henriette Kasaruhanda, Juliette Demaille, Justine Wu

François Marin (François Bégaudeau) bir lisede Fransızca öğretmeni olarak çalışmaktadır. Çalıştığı okulun ve sınıf öğretmenliğini yaptığı 13 – 15 yaş aralığındaki gençlerin en belirgin özelliği farklı kültürlerden gelmiş olmalarıdır. Afrikalı, Çinli, Türk… pek çok öğrenciyi içinde barındıran okul her ne kadar genel olarak işlerini seven idealist öğretmenlerden oluşsa da, farklı kültürlülüğün getirdiği olası sorunların yanında akademik performans ve sınıftaki davranışlarla ilgili sorunlar olduğunda öğretmenlerin ödül – ceza sistemi konusundaki görüşleri farklılık göstermektedir. François Marin, sınıf içindeki kurallar konusunda prensipli bir öğretmen olmakla birlikte öğrencilerin gelişimleri açısından en iyiyi yapma konusunda isteklidir. Özellikle bu genç insanların kendilerini doğru bir şekilde ifade etmelerini sağlamak açısından elinden geleni yapar. Geri dönüşü olmayan sert cezaların karşısındadır ama asla sınıf için düzenin bozulmasına da izin vermeyecektir. Üstelik bunu yaparken kendisinin de kontrolü kaybetme olasılığı hiç de az değil.

Filmin neredeyse tamamı tek bir sınıf içerisinde geçiyor. Kısa aralıklı öğretmenle odası ve dış mekan çekimlerini saymazsak kendimizi hep aynı sınıfın içerisinde, öğrencilerin arasında görüyoruz. Böyle bir çekim tercihinin oldukça sıkıcı olabileceğini düşünebilirsiniz ancak yöntemin kendine has bir çekiciliği var. Öğrencilerin ifadeleri, aralarındaki diyaloglar ve kesinlikle iyi yansıtılmış iç dünyaları ile sahneler sıradanlığın dışına çıkıyor. Her bir hayatın birbirinden farklı ve zengin olduğuna işaret eden filmde bütün oyuncular kendi isimleri ile rol alıyorlar. Basit ama insanı derinden etkileme olasılığı olan bir okul filmi. Özellikle son sahnenin basitliği ve vuruculuğu dikkate değer.

IMDB

Leave a Reply