Anonymous

Yönetmen: Roland Emmerich
Senaryo: John Orloff
Yapım Yılı: 2011, ABD
Türkçe Adı: Anonim
Oynayanlar: Rhys Ifans, Vanessa Redgrave, David Thewlis, Sebastian Armesto, Rafe Spall, Edward Hogg, Xavier Samuel, Sam Reid, Jamie Campbell Bower, Joely Richardson, Paolo De Vita, Trystan Gravelle, Robert Emms, Tony Way

Sanatçıların anlatacakları bir şeyler vardır, yoksa ayakkabı yaparlardı.

Gelmiş geçmiş en önemli yazar ve şair sayılan William Shakespeare’ın eserlerinin kendisine ait olup olmadığı konusunda her zaman bazı kuramlar olmuştur. İnsanların ilgisini çekse de bu hikayelerin doğruluğu ile ilgili henüz bir kanıt bulunabilmiş değil. Bu nedenle Hamlet’in yazarı hala Shakespeare.

Anonymous, bu kuramlardan birisini ele alıyor. Kraliçe I. Elizabeth’in çevresinde konuşlanmış olan Cecil ailesinden kurtulmak için tiyatroyu kullanan Oxford Dükü Edward De Vere, aynı zamanda Kraliçe ile gençliğinde ilişkiye girmiş ve asla göremediği bir çocuk sahibi de olmuştur. Oxford Dükü, şanından ve şöhretinden olmamak için oyunları kendi adı ile yayınlayamaz. Amacı halka olan biteni bazen komedi bazen de trajedi eşliğinde aktarmaktır. Bunun için Hamlet’ten Romeo ve Juliet’e kadar bildiğimiz o bütün eserleri paravan bir adamın arkasından izleyicilerle buluşturur. Bu paravan adamın adı da William Shakespeare’dir. İronik olarak Shakespeare her ne kadar metinleri okuyabilse de yazamamaktadır. Kendini oyunculuğa adadığı için hiçbir zaman yazmayı öğrenmeye zaman ayırmayan bu adamın ismi bütün İngiltere’de duyulmaya başlar. Oyunların verdiği mesajlar hem halka hem de kraliçeye ulaşır ama Cecil de boş durmayacaktır.

Shakespeare’den bahseden bütün filmlerde onun karizmatik ve görkemli duruşuna alıştığımız için filmdeki cahil, sarsak ve kötü kalpli Shakespeare tanımlaması gerçekten çok tuhaf geliyor. Hikayenin kurgusu o kadar başarılı ki, gerçek olma ihtimalinin hiç de uzak olmadığını düşünmeye başlıyorsunuz. Oyunlardan yapılan alıntılar, tiyatronun büyülü ortamını gösteren sahneler ve İngiliz kraliyet ailesi hakkındaki cesur yorumlar filmi oldukça ilgi çekici yapıyor.

IMDB Sayfası

Leave a Reply