Life of Pi

Yönetmen: Ang Lee
Senaryo: David Magee, Yann Martel
Yapım Yılı: 2012, ABD ve Çin
Türkçe Adı: Pi’nin Yaşamı
Oynayanlar: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain, Ayush Tandon, Gautam Belur, Tabu, Ayan Khan, Mohd Abbas Khaleeli, Vibish Sivakumar, Rafe Spall, Gerard Depardieu, James Saito, Jun Naito, Andrea Di Stefano, Shravanthi Sainath

Life of Pi, Yann Martel‘in aynı isimli romanından beyazperdeye aktarılmış bir hikaye. Martel’in söz konusu romanı yayınevlerinden defalarca red almış, ancak sonunda Eylül 2001 yılında bir yayınevi romanı basmaya karar vermiş. Martel’e “hayır” diyen yayınevleri herhalde bu aralar fena halde pişman olmuşlardır. Bu sıradışı hikaye ünlü yönetmen Ang Lee’nin elinde ise tam bir destana dönüşüyor.

Piscine Molitor Patel, ismini Fransa’daki bir havuzdan almış olan bir Hintli çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Piscine olan isminin okuldaki diğer çocuklar tarafından sürekli “Pissing” olarak okunmasından rahatsız olan Patel, kendisine “Pi” denmesini sağlamak için Pi sayısı onlarca basamaklı şekliyle ezberler. Filmin en ilginç noktalarından birisi Pi’nin dini inancı. Bir Hindu olarak yetiştirilmiş olmasına rağmen hem Hristiyanlık hem de Müslümanlık konusundan bilgilenen Pi, her 3 dinin de gerekliliklerini yerine getirmeye çalışır. Ayrıca babasına ait olan hayvanat bahçesinde hayvanları da anlamaya çalışan Pi’nin hayatı Amerika’ya doğru çıktıkları gemi yolculuğunda baştan aşağı değişir. Fırtınaya yakalanan gemi batınca, bir kurtarma sandalında Richard Parker adındaki Bengal kaplanıyla mahsur kalan Pi’nin 227 günlük inanılmaz hikayesi başlar.

Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) ve Brokeback Mountain (2005) gibi filmlerin muazzam yönetmeni Ang Lee, Life of Pi‘de de mucizeler yaratmış. Bir sandal içinde ufacık bir çocuğun, kocaman bir kaplanla olan hikayesini 3 boyutlu olarak aktarmak çok da sıradan bir iş değil. Gerek fotografik görüntüler gerekse hikayenin anlatım şekli ortalamanın çok üzerinde. Pi Patel’in Tanrı’ya ulaşma isteği, Richard Parker’la olan ilişkisi çok ince işlenmiş. Filmin sonunda ayrı bir süpriz de bizi bekliyor.

Çok şey söylemeye gerek yok, kaçırılmaması gereken bir film.

IMDB Sayfası
Filmin Resmi İnternet Sitesi

Leave a Reply