Çılgın Dünya

Yazan: Lope de Vega
Çeviren: Adalet Cimcoz
Yöneten: Barış Erdenk
Oynayanlar: Hüseyin Baylan, Cem Zeynel Kılıç, Ebru Evren, Özlem Gür, Esat Tanrıverdi, Mustafa Çolak, Deniz Keyf, Edip Kamacı, Özgür Titiz, Nedim Salman.
Müzisyenler: Fatih İş, Ercan Işkıncı, M. Mekin Çetin, Faysal Ertaş, Dilşan Aslan, Yusuf Barış Uzun, Yener Şahin, Başak Mordoğan.
Müzik: Engin Bayrak
Şarkı Sözleri: Yunus Emre Gümüş

Ankara seyircisi sanata ve sanatçıya her zaman özel özen göstermiştir ama doğruya doğru biraz zor beğenir. Özellikle Ankara dışından gelen tiyatro gruplarının performanslarına biraz daha eleştirel bir gözle bakar. Eh… ben de bir Ankara’lı ve bu özelliklerden nasibini almış bir insan olarak seyrettim Van Devlet Diyatrosu tarafından sahneye konulan Çılgın Dünya‘yı. Tek perdelik oyunun sonunda size hiç abartmadan söylüyorum bütün seyirciler ayakta alkışlıyordu. Çılgın Dünya‘yı bu kadar mükemmel kılan neydi peki? Benim fikrim şöyle:

(1) Oyuncuların çok detaylı ve dikkatli bir prova dizisi geçirdikleri her hallerinden belliydi. Sadece diyaloglara değil hareketlere de çok bağlı olarak süren oyunda oyuncuların tek bir hatası bile olmadı. Riskli diyebileceğimiz sahne kullanımlarında bile gerçekten üstün bir performans gösterdiler. Kısacası çok iyi hazırlanmışlardı.

(2) 1500 civarında oyunu olduğu söylenen 16. – 17. yüzyılın önemli İspanyol yazarlarından Lope de Vega’nın bu oyunu eski olmasına rağmen kimin ne kadar ve kime göre deli olduğunu sorgulaması bakımından hala çok güncel. Lope de Vega’nın kendisine de küçük bir rol verdiği bu oyun onun kendi ağzından “Şu delilere bakın. Bütün gördüğünüz ne? Bir kaç salyalı ağız… Dalgın, durgun bakışla… Belki çocuklaşmış insanlar, hepsi bu kadar. Bu muyuz biz? Bizi bir korku gözetler… Nereden geldiği bilinmeyen bir korku… Yalnız bulunca da atlar üzeremize, gelir yüreğimizin üzerine çöreklenir, soluk alamayız… Kolları, bacaklarıyla dolanır boğazımıza. Sıkar sıkabildiği kadar… Duyuramayız sesimizi bağıramayız çünkü… İşte delilik böyle bir şey…” cümleleri ile başlıyor ve yaklaşık 90 dakika boyunca sizi size anlatıyor. Oyunda Lope de Vega Hüseyin Baylan tarafından canlandırılıyor.

(3) Engin Bayrak oyunun müzikleri ve Yunus Emre Gümüş de bu müziklere eşlik eden nefis sözleri ile oyunu tamamlıyor. Dikkat çekici bir başarısı var her ikisinin de. Müzikle ilgili bir ufak alkış da Ebru Evren, Özlem Gür ve Deniz Keyf için; üçünün de sesi birbirinden farklı ve harika.

Klasik tiyatro bitiş notu: Mutlaka ama mutlaka seyredin.

Bu yorum, oyunun 03 Şubat 2009 tarihinde Ankara Şinasi Sahnesi’ndeki temsili referans alınarak yapılmıştır.

Leave a Reply