Bayazıt

Yazan: Jean Racine
Çeviren – Uyarlayan: Başar Sabuncu
Yöneten: Bengisu Gürbüzer Doğru
Oynayanlar: Ozan Umut Çobanoğlu, Nur Yazar, Bengisu Gürbüzer Doğru, Cengiz Uzun, Gökçe Yurtsal, H. Ebru Gülerarslan, T. Revşan Genç, Ahmet Çökmez, Nevra Sayar, Çağatay Çiftçi, Duygu Işıl Yücel, Yalın Kuleyin, Eren Özyalçın, Yaşar Özboz, Berfu Kılıç, Osman Batur Keser, Şerife Kızılbağlı

Roksan’ın (Bengisu Gürbüzer Doğru) IV. Murat (Gökçe Yurtsal) ve kardeşi Bayazıt (Ozan Umut Çobanoğlu) arasında yürüttüğü dehşet verici iktidar mücadelesinin anlatıldığı oyun özellikle güçlü sahne ve ses düzenlemeleri ile dikkati çekiyor. Bengisu Gürbüzer Doğru’nun Roksan rolündeki performansı izlemeye değer; saçının her teline kadar iktidar istediğinin resmedildiği bir saray kadınını nefis canlandırıyor. Güçlü, tutkulu, zaman zaman duygusal ama yeri geldiğinde de korkunç derecede acımasız bir kadını izliyoruz sahnede.

Başka bir oyunda olsa çok göze batabilirdi ancak bu oyunda baş roldeki kadın oyuncunun ağırlığının diğer oyunculardan biraz daha fazla olması yerinde olmuş. Bengisu Gürbüzer Doğru’ya eşlik eden Ozan Umut Çobanoğlu (Bayazıt) da rol için çok uygun bir seçim. Sahnede hiçbir diyalog olmasa da Roksan’ın gücünü ve Bayazıt’ın ne yapacağını bilemez halini her iki oyuncunun da yüz hatlarından hissedebiliyorsunuz. Bu nedenle, öyküsü kadar oyuncuların performansı ile de ön plana çıkan bir oyun.

Konya Devlet Diyatrosu tarafından sahneye konan bu oyun da seyredilmesi gerekenler arasında.

Bu yorum, oyunun 30 Ekim 2008 tarihinde Ankara Akün Sahnesi’ndeki temsili referans alınarak yapılmıştır.

Leave a Reply