The Outsiders (Dışarıdakiler)

Yönetmen: Francis Ford Coppola
Senaryo: S. E. Hinton (Roman) ve Kathleen Rowell
Yapım Yılı: 1983, ABD
Oyuncular: C. Thomas Howell, Matt Dillon, Ralph Macchio, Patrick Swayze, Rob Lowe, Emilio Estevez, Tom Cruise, Glenn Withrow, Diane Lane, Leif Garrett, Darren Dalton, Michelle Meyrink, Tom Waits,

Bu filmi ilk defa seyrettiğimde (1984 baharı), çok etkilenmiştim. O zaman 15 yaşındaki bir erkeğe hitap edecek her şey filmde vardı. Anlaşılamayan, daha doğrusu hep yanlış anlaşılan, görüntüsü ürkütücü ama kalbi temiz çocuklar, cesaret, kavga, genç kızlar, isyan,… ve daha pek çok özellik filmi en azından o dönemki gençler için bir efsane haline getirmişti. Üstelik, şu anda hepimize tanıdık gelen kadro, filmin çekildiği yıllarda pek de tanıdık aktörlerden oluşmuyordu. Tom Cruise, örneğin, filmde ufacık bir rolü olan kötü dişli bir delikanlı dışında hiçbir şey ifade etmiyordu. Francis Ford Coppola ise hiç duymadığım bir isimdi.

Konu yeterince klişe, yoksul ama gurulu gençler (Greasers) ile sosyetik zenginlerin (The Socials) ufak bir kasabadaki “delikanlılık” savaşının ucu sonunda ölümlerle buluşur. Filmin, genç kızları neredeyse hiç görünmez. Bu açıdan The Outsiders tam bir erkek filmidir. Kadınlar sadece ve sadece anlatının figuranlığını yaparlar, o kadar.

2009 yılında tekrar izlerken, beni eskiden neyin etkilemiş olduğunu çok aradım ama maalesef bulamadım. Galiba bazı filmler sadece ilk seyredildikleri zamanda ve ortamda kilitli kalmalı; yoksa büyü bozuluyor. Ancak yine de Coppola’nın sahne seçimlerindeki ve çekimlerindeki başarıyı görmek için arşive alınacak filmlerden birisi.

IMDB Sayfası

Leave a Reply