Wall.E

Yönetmen: Andrew Stanton
Senaryo: Andrew Stanton, Pete Docter
Yapım Yılı: 2008, ABD
Seslendirenler: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin, Fred Willard, John Ratzenberger, Kathy Najimy, Sigourney Weaver

Pixar Animasyon Stüdyosu‘nun animasyon filmleri izleyip duymayan herhalde yoktur. Büyük bütçeli, uzun yapımlar dışında kısa filmlerle de özellikle internet kullanıcıların yakından tanıdığı Pixar‘ın imzasını taşıyan Wall.E, günümüzden yaklaşık 700 yıl sonraki bir hikayeyi anlatıyor. İnsanlar çöpler ve çöplerin getirdiği hastalıklara başedemeyince kendilerini devasa bir uzay gemisine atarlar ve 700 yıl boyunca orada yaşarlar. Dünyada ise hareket eden iki şey kalmıştır: Bir hamamböceği ve küçük bir çöp öğütücüsü olan Wall.E. Wall.E, insanlara ait anılara özen gösteren ve onları toplayan bir robottur. Eski filmler, eski şarkılar, eski oyuncaklar kendisine ait “ev”de dikkatlice tasniflenir. Her gün Wall.E ve arkadaşı hamamböceğinin yaptıkları tek iş çöpleri toplamak, onların düzgün sıkıştırılmış kutular haline getirmek ve düzenlemektir. Bu hayat, uzay gemisinden canlı bitki bulmak için gönderilen başka bir robotun (Eve) dünyaya gelmesiyle bir aşk hikayesine dönüşür.

Pixar‘ın mükemmelliği üzerine söylenebilecek pek fazla bir şey yok. Ne kadar dikkatli bir izleyici olursanız olun animasyonda ne hareket, ne gölge, ne de kurgu hatası göremiyorsunuz. Bunun ötesinde başroldeki iki robotun sadece belirli sesleri çıkarması dışında bir diyalogları olmamasına rağmen mimikler o kadar başarılı kullanılmış ki; robotun o anda üzgün, kızgın ya da mutlu olduğunu kesinlikle hemen anlayabiliyorsunuz. Her açıdan teknik bir başyapıt niteliğinde.

Filmin hikayesi, gitgide teknolojiye ve biraz da tembelliğe boğulan insanların gelecekleri üzerine olası bir tahmini yansıtıyor. Hareket etmeyen hatta yürümeyi bile unutan insanlar, her şeyin “sanal” olduğu bir yeni dünya ve gerçekten sıkıcı bir hayat. Geminin kaptanının, otopilot robota söylediği bir cümle aslında her şeyin özeti gibi: “I don’t want to survive, I want to live.” | “Hayatta kalmak istemiyorum, yaşamak istiyorum.”

Sadece küçüklerin değil, büyüklerin de izlemesi gereken bir animasyon.

IMDB Sayfası

Leave a Reply