Pleasantville

Yönetmen: Gary Ross
Senaryo: Gary Ross
Yapım Yılı: 1998, ABD
Oynayanlar: Tobey Maguire, Reese Witherspoon, William H. Macy, Joan Allen, Jeff Daniels, J. T. Walsh, Don Knotts, Marley Shelton, Jane Kaczmarek, Giuseppe Andrews, Jenny Lewis, Marissa Ribisi, Denise Dowse, McNally Sagal, Paul Morgan Stetler,

1998 yapımı Pleasantville, üzerinden çok zaman geçmesine rağmen hala güncelliğini koruyan ve koruyacak olan bir konuyu işliyor. Aslında film, özellikle Türkiye’de gerektiği kadar ilgi çekmedi; biraz eski bir film olması nedeniyle yeni kuşak da bu filmi pek tanımıyor.

Film, Pleasantville isimli bir TV dizisinin içinde geçiyor. Fantastik bir başlangıcı ve olay kurgusu olmasına rağmen, göze batan aşırılıklardan ya da abartılardan kaçınılmış. İnsanların, kendi yaşamlarında engellemek zorunda kaldıkları pek çok duygu / istek vardır. Bazen birisine aşık olursunuz ama “diğerleri neder” kaygısı ile aşkınızı itiraf edemezsiniz, çok öfkelendiğinizde eğer karşınızdaki kişi sizden statü olarak yüksekse öfkenizi dinlendiremezsiniz, bazen delice koşmak istersiniz ama yine başkaları “tuhaf” nitelendirir gerekçesi ile hızlı yürüyemezsiniz bile… Pleasantville bu kapanlarda yaşayan insanların özgürlük mücadelerini anlatıyor. Tutkunun önemsendiği, uyguculuğun (conformity) eleştirildiği güzel bir yapım.

İnsan varoluşuna ait entelektüel tartışmaları seyretmek için önerilecek bir fim olmayabilir ama bence hiç değilse her üniversite öğrencisinin seyretmesi ve üzerinde düşünmesi gereken sıcak, sevimli, tebessüm ettirici bir film.

Not: Pleasantville kasabasının belediye başkanı rolündeki J. T. Walsh film gösterime girmeden önce hayatını kaybetti.

IMDB Sayfası

Leave a Reply