2012

Yönetmen: Roland Emmerich
Senaryo: Roland Emmerich ve Harald Kloser
Yapım Yılı: 2009, ABD
Oynayanlar: John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandie Newton, Oliver Platt, Thomas McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Buric, Beatrice Rosen, Alexandre Haussmann, Philippe Haussmann, Johan Urb

Dünyanın sonunu anlatan bütün filmlerde gereksiz abartılar yaşayacağınız her seferinden hissedersiniz. Bu nedenle, böyle filmleri seyretmeye karar verdiğinizde beklentilerinizi küçük tutmanınızın akılcı olacağının farkındasınızdır. Maya’ların takvimlerine göre 2012 yılında dünyanın sonuna geleceği bilgisi hemen herkesin sahip olduğu bir bilgi ve bunun sinemaya taşınması kadar doğal bir şey olamaz. Felakete (!) 3 yıl kala seyretme şansına sahip olduğumuz bu film için öncelikle ben tek kelimelik yorumumu yapmak isterim: Berbat.

Bilgisayar tabanlı efektler dışında filmden hemen hemen hiçbir şey yok. Hatta, bilgisayar yardımının asgari düzeyde kaldığı sahnelerde (örn., gemiye aralık kalan kapıdan su dolması) amatörlük inanılmaz. Bu kadar para harcanan bir filmin bu kadar kötü olması da sanırım büyük bir başarı olarak tarihe geçecektir. Senaryo içler acısı; her zamanki gibi birdenbire her şeyden anlayan İsviçre çakısı modeli kahramanlar, kendi hayatını hiç önemsemeyen bir ABD başkanı, 1 saat önce kocası ölmesine rağmen, eski kocasının yanında olmasının mutluluğunu yaşayarak onu öpücüklere boğan bir kadına,… daha niceleri. Konunun (dünyanın sonunun gelmesi) abartılı olması filmdeki kişilerin de abartılı olmasını gerektirmiyor aslında ama her nedense bu tür filmlerin en büyük açmazı da bu oluyor. Abartmaya başlayınca duramıyorlar sanırım.

Paranıza yazık, izlemeyin.

IMDB Sayfası
Filmin Resmi İnternet Sitesi

Leave a Reply