[REC]

Yönetmen: Jaume Balaguero ve Paco Plaza
Senaryo: Jaume Balaguero, Luis Berdejo ve Paco Plaza
Yapım Yılı: 2007, İspanya
Oynayanlar: Manuela Velasco, Ferran Terraza, Jorge Serrano, Pablo Rosso, David Vert, Vicente Gil, Martha Carbonell, Carlos Vicente, Maria Terasa Ortega, Manuel Bronchud, Akemi Goto, Chen Min Kao, Maria Lanau, Claudia Font, Carlos Lasarte,

İnternet üzerinde hakkında hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler bulabileceğiniz bir korku filmi [REC]. Daha önce Blair Cadısı filminde de denenen seyyar kamera çekimi ile hem sıradışı bir deneyim yaşatıyor hem de korku / gerilim unsurları ustaca kullanıyor. Filmin son sahnelerine kadar heyecan üst düzeyde. Filmin başında, bir TV spikerinin itfayecilerin hayatını yarı belgesel şekilde anlatmak amacıyla, kameraman arkadaşı ile birlikte şehrin itfaye merkezine gittiğini görüyoruz. Daha sonra gelen bir ihbarı değerlendiren ekipler, bizim kahramanlarımızla birlikte bir apartmana giderler ve ondan sonra her şey gerçeküstü bir hal alır.

Gerilim çok iyi işlenmiş. Hem sıradışı çekimler hem de sıradışı konusu ile son yılların en önemli korku / gerilim filmlerinden birisi olmaya adaymış. Adaymış diyorum çünkü korku filmlerin klasik sorunu olan “son sahnelerde saçmalamalar” bu film için de geçerli ve oyunculuklar maalesef vasatın üzerine çıkamıyor. Bu güzel senaryonun harcanmış olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de korku filmi sevenler zevkle izleyebilirler çünkü pek çok korku filmine nazaran daha etkili ve yaratıcı.

IMDB Sayfası

Leave a Reply