Avatar

Yönetmen: James Cameron
Senaryo: James Cameron
Yapım Yılı: 2009, ABD
Oynayanlar: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel Moore, CCH Pounder, Wes Studi, Laz Alanso, Dileep Rao, Matt Gerald, Sean Anthony Moran, Jason Whyte, Scott Lawrence

James Cameron, 14 yıllık hayalini sonunda Avatar ile hayata geçirmeyi başarmış gibi görünüyor. Üç boyutlu görsel bir şölen olan Avatar uzun süre seyredenlerin aklında kalmaya aday bir film.

Dünyada ortaya çıkan enerji krizinin çözülmesi için Pandora’ya giden büyük bir şirket buradaki enerji kaynaklarını dünyada pazarlamayı düşünmektedir. Ancak Pandora’nın yerel halkı Na’viler şirket için önemli bir engeldir. Zehirli atmosferden etkilenmemek için geliştirilen Avatar programı ile insanlar günün büyük bir bölümün Na’viler arasında geçirebilmekte, böylelikle onlarla ilgili daha çok bilgi de alabilmektedirler…

Film, eski bir asker olan ve Avatar programı ile Na’vilerin arasına karışan Jake Sully (Sam Worthington) etrafında dönüyor. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan Jake Sully, Avatar programı sayesinde ayaklarını kullanabilen bir Na’vi görüntüsünde halkın arasına karışır. Doğal olarak onu sevenler, nefret edenler tek tek ortaya çıkarlar. Filmin, Pandora ile ilgili olan görüntüleri gerçekten muhteşem. Renk seçimleri, 3 boyut etkisi ve animasyonlar mükemmel. Seyrederken kendinizi Pandora’nın içinde bulmanız, dahası orada olmayı istemeniz kaçınılmaz.

Na’vilerin selamlaşma ve sevgilerini gösterme için kullandıkları temel cümle “I see you | Seni görüyorum“, bence filmin sloganı olmalıymış. Bu kısacık cümlede hem film açısından hem de bizlerin yaşantısı açısından çok büyük anlamlar var. Pandora’da yaşayabilmek için görmek zorunda olmanız, diğer canlılara (bitkiler dahil) aslında bağlı varlıklar olduğumuzun farkındalığı çok iyi işlenmiş. Bir bütünün parçası olma fikri Avatar’ın temel mesajı olarak karşımıza çıkıyor. James Cameron, senaryo konusunda gerçekten de çok iyi çalışmış. Filmin tek sıradan yönü, kötü adamların gerçekten kötü olması ve bu konuda klasik film örgüsünün dışına çıkılmaması. Ancak, özellikle teknik açıdan sıradışı bir film. 2009’un son günlerinde vizyona giren bu film, 2009’un filmi olmaya aday.

IMDB Sayfası
Filmin Resmi İnternet Sitesi

2 thoughts on “Avatar

 1. Film görsellik ve senaryo açısında gerçekten mükemmel olmasına rağmen, ne yazık ki aynı mükemmelliği soundtrack’ ıne taşıyamamış. James Cameron’un yol arkadaşı olarak O’nu yalnız bırakmayan James Horner, Titanic’te olduğu gibi Avatar’a da imzasını atmış.

  Fakat iyi bir dinleyici için Soundtrack açısından Avatar ve Titanic’in benzeşmesi gerçekten hayal kırıklığına uğratıyor. Çok farklı bir senaryoya, görselliğe sahip bu iki filmde efectlerin bile benzer olması sizi zaman zaman filmden koparıyor.

  Horner gibi bir bestecinin bu benzerlikleri iki şekilde göz ardı edeceğini düşünüyorum;

  Ya gerçekten “Titanic’in yönetmen ve senaristinin filmi olarak tanıtılan Avatar” ile Titanic’i aynı kişilerin imzalarını taşıması bakımından gizil olarak benzeştirmek,

  Ya da Horner’ın müziğinde kullandığı temaları, (Sergei Rachmaninoff’un müziğinde kullandığı imzası gibi) gerçekten kendisine ait imza olarak düşünmesi..

  Bütün bunlara rağmen birçok üstün yanı ile, sinema severlerin kesinlikle izlemesi gereken muhteşem ve iddialı bir film Avatar …

Leave a Reply