Possession (Tutku)

Yönetmen: Neil LaBute
Senaryo: A. S. Byatt (roman) ve David Henry Hwang
Yapım Yılı:
2002, ABD
Oynayanlar:
Gwyneth Paltrow, Aaron Eckhart, Jeremy Northam, Jennifer Ehle, Lena Headey, Holly Aird, Toby Stephens, Trevor Eve, Tom Hickey, Georgia Mackenzie, Tom Hollander, Graham Crowden, Anna Massey, Craig Crosbie, Christopher Good

Victoria dönemi hayali iki şairin aşkı, onları tanımaya çalışan günümüz iki edebiyatçısının aşkıyla birleşiyor. Ash (Jeremy Northam) ve LaMotte (Jennifer Ehle) araşında 1859 yılında filizlenen yasak bir aşkın anlatıldığı film başarısı kurgusu ile dikkati çekiyor. Ash, evli ama bir türlü çocuk sahibi olamayan, aşk şiirleriyle tanınan bir adamdır; LaMotte ise erkeklerden değil kadınlardan hoşlanan, gizemli, sessiz bir kadın. Tanıştıktan sonra mektuplaşmaya başlayan bu romantik çift, kısa zamanda tutkuyla birbirilerine bağlanırlar. Bu yasak aşkı aslında Ash’in karısı Ellen de (Holly Aird) bilmektedir ama çocuk sahibi olamadıkları için kendisini suçlayan bu kadının çok itirazı olamayacaktır bu yaşananlara.

Film hem Ash ve LaMotte arasında yaşananları anlatırken hem de onların izinden giden iki edebiyatçının, Maud (Gwyneth Paltrow) ve Roland’ın (Aaron Eckhart) yakınlaşmasını da konu ediyor. Gwyneth Paltrow, filmdeki en başarılı oyuncu olarak göze çarparken, Aaron Eckhart ise iyi oynamasına rağmen yanlış bir seçim gibi duruyor. Edebiyata gönül vermiş ve bunun için heyecanlanan bir genç bilim insanından daha çok her an barda sarhoş olup dağıtabilirmiş gibi bir havası var. Bu rol için mutlaka daha iyi bir aday olabilirdi diye düşünüyorum. Zaman zaman karşımıza çıkartılan Amerikalı – İngiliz ayırımı da amaçsız bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak, özet olarak, Possession izlemeye değer bir film. Özellikle merak duygusunu sürekli besleyen temposu ve özenli çekimleri ile vasatın çok üzerinde bir film.

IMDB Sayfası

Leave a Reply