Adam Fawer – Olasılıksız

Orjinal ismi: Improbable
Çeviri: Şirin Okyayuz Yener
2006, April Yayınları, 472 s.
Idefix Tanıtımı

Kitabın içeriğinden bağımsız olarak, elimizde tuttuğumuz eserin şekli ve düzeni ile ilgili birkaç şey söylemek lazım öncelikle. Belki hepsi öyle değildir ancak benim satın aldığım kopyanın baskı kalitesi oldukça kötüydü, yer yer silik sayfalar, arka kapağa yapışmış son sayfa (neden arada bir boş sayfa yok anlamış değilim) ve yazım hataları yazarla ya da kitapla ilgili olmasa da yayınevi ile ilgili oldukça kötü bir izlenim yaratıyor. Sonuçta 18 TL ödeyerek satın aldığınız bir kitabın daha kaliteli olmasını bekliyorsunuz.

Hikayeye gelince; zaman zaman derslerde olasılık ve karar alma süreçleri ile ilgili örnek vermek için romanları seçmeyi uygun buluyorum, kitabı okuma nedenim de tam olarak buydu zaten. Oldukça sürükleyici bir roman, biyolojiden felsefeye, matematikten fiziğe kadar sayfa aralarında yer alan bilgilerin de çok iyi yedirildiğini düşünüyorum. Bu açıdan başarılı buldum. Tabii Adam Fawer, bilimsel kuramlarla ilgili bilgileri (özellikle kuantum fiziği ve olasılık) romanına yedirirken okuyucu sıkacak ayrıntılardan elinden geldiğince kaçınmış; bu nedenle bazı yerlerde anlatılanları az buluyorsunuz ama hiç değilse okuyucuyu yeni bir şeyler okuma konusunda yüreklendiriyor.

Kitabın kahramanı David Caine, olasılık kuramları eşliğinde – biraz da Jung’un kolektif bilinçaltı düşüncesini – kullarak zamanın göreliliğini kullanarak geleceği tahmin etmeye çalışıyor. Bu açıdan standart okuyucunun paranormal ya da doğaüstü anlam arayışını da oldukça başarılı bir şekilde cevaplandırıyor ve bu yaparken bilimsel doğrulardan da ayrılmamaya özen gösteriyor. Sadece bu kısmı bile çok zekice. Kitabın tek olumsuz yanı fazla macera romanı modunda yazılmış olması. Açıkcası başrollerinde Bruce Willis’in oynayacağı bir Amerikan filmi senaryosu izlenimi veriyor. Ancak okumaya başlayınca elinizden kolay kolay bırakamayacaksınız.

Author: Doğan Kökdemir

Social Psychologist. Photographer.

Leave a Reply