A Ma Soeur (Kızkardeşim)

Yönetmen: Catherine Breillat
Senaryo: Catherine Breillat
Yapım yılı: Fransa / İtalya, 2001
Oynayanlar: Anais Reboux, Roxane Mesquida, Libero De Rienzo, Arsinee Khanjian, Romain Goupil, Laura Betti, Albert Goldberg, Odette Barriere, Ann Matthijsse, Pierre Renverseau, Jean-Marc Boulanger, Frederick Bodin, Michel Guillemin, Josette Cathalan, Claude Sese

Türkçe’ye Kızkardeşim olarak çevrilen A Ma Soeur, Amerika’da Fat Girl (Şişman Kız) ismiyle oynadı. Son yıllarda seyrettiğim en rahatsız edici filmlerden birisi. Gerginliğin ve hüznün hep dorukta olduğu filmde iki kız kardeşin ergenlik hikayesi anlatılıyor. Kardeşlerden birisi Elena (Roxane Mesquida) 15 yaşında güzel bir genç kızdır; kardeşi Anais (Anais Reboux) ise onun 12 yaşındaki şişman kardeşidir. Elena, güzelliğin farkında olan ve bunu erkekler karşısında gösterme konusunda pek de çekingen davranmayan ve hemen büyümeye çalışan bir kızdır. Sırf bu nedenle ailesi ile birlikte çıktığı tatilde gönlünü – oldukça hızı bir şekilde – İtalyan bir üniversite öğrencisine kaptırır. italyan gencin (Fernando) tek amacı Elena ile birlikte olmaktır ve bu konuda henüz hiçbir cinsel deneyimi olmayan Elena’yı ikna etmek için evlenecekleri konusunda söz vermekten de çekinmez. Bütün bu olan biteni seyretmek zorunda kalan Anais ise hem cinsel yaşamı merak etmekte hem de ablasına bu konuda destek vermekten çekinmemektedir. Başka insanların onların cinsel yaşamına karışamayacağına dair görüşü baskın çıkmaktadır. Ancak Elena’nın kardeşiyle birlikte kaldıkları odada Fernando ile birlikte olması ve ilk cinsel deneyimini yaşaması Anais için ufak bir travmadır.

Filmin üçte ikilik bölümü iki kızkardeş arasındaki ilişki üzerine kurulu. Her iki genç oyuncunun performansını alkışlamak dışında bir şey yapma şansımız yok. Tecrübeli oyuncuların bile zorluk çekebilecekleri sahneleri hatasız oynamışlar. Filmin genel olarak oldukça sert sahnelerin olduğunu da düşünürsek bu başarı daha da önemli bir hale geliyor. Bu sert sahnelerin seyirci açısından da rahat izlenemeyeceğini belirtmeden geçemeyeceğim. Sadece cinsellik açısından değil, seyircide yarattığı olumsuz duygular açısından da zor bir film. Özellikle daha genç olan Anais Pingot’un oynadığı sahneler gerçekten çok sıradışı.

Filmin finali tamamen süpriz. Her ne kadar final sahnesini teknik olarak çok beğenmesem de süpriz etkisini yabana atamayacağım. Bu sahneden hemen önce yaklaşık 10 dakika kadar süren bir yol sahnesi var; bu yol sahnesinde anne ve iki kızı eve dönüş yolundadır. Aslında görünürde olağanüstü hiçbir şey yoktur ama yol uzadıkça ve yol sahnesi bitmedikçe Catherine Breillat‘ın yarattığı gerilim doruk noktasına ulaşıyor ve her an bir kaza olacağını beklemeye başlıyorsunuz. Kaza olmadığını söyleyeyim ama ne olduğunu filmin kendisine bırakalım.

Rahatsız edici filmlerden hoşlanıyorsanız, iyi bir örnek.

IMDB Sayfası

Doğan Kökdemir
dogan@kokdemir.info

Leave a Reply