The Girl with the Dragon Tattoo

Yönetmen: David Fincher
Senaryo: Steven Zaillian ve Stieg Larsson (Roman)
Türkçe Adı: Ejderha Dövmeli Kız
Yapım Yılı: 2011, Amerika | İsveç | İngiltere| Almanya
Oynayanlar: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgard, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Jeoely Richardson, Geraldine James, Goran Visnjic, Donald Sumpter, Ulf Friberg, Bengt C. W. Carlsson, Tony Way, Per Myberg

Stieg Larsson‘un aynı adlı romanından uyarlanan The Girl with the Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız) filminde kökleri Nazilere ulaşan zengin bir aile, yıkılma noktasına gelmiş bir gazeteci, sırtında kocaman bir ejderha dövmesi olan gözetimde bir genç kadın, sapkın bir gözetimci ve bunlar arasındaki gerilimi yüksek ilişkiyi seyrediyoruz.

Filmin yaklaşık yarısında Lisbeth Salander’e (Rooney Mara) ve onun şiddet dolu hikayesine tanık oluyoruz. Lisbeth, sorunları olan ama sıradışı zekaya sahip bir genç kadındır. Özellikle bilgisiayarlar konusundaki becerisi ve neredeyse doğuştanmış gibi görünen araştırma yetkinliği onu aranan bir “dedektife” dönüştürmüştür. Ancak Lisbeth, gözetim altındadır ve onunla ilgili sürekli rapor hazırlayan ve istediği zaman Lisbet’i bir hastaneye ya da belki de hapishaneye kapatabilecek gücü olan sapkın bir denetimcinin isteklerine boyun eğmek zorundadır… tabii ki boyun eğmenin sona ereceği ve intikama dönüşeceği bir an mutlaka gelecektir. Lisbeth rolünü oynayan Rooney Mara, olağanüstü bir performans sergiliyor. Rolü gereği hem çok itici ve korkutu olması gereken ama aynı zamanda çekici de görünmesi istenen Lisbeth rolü için daha iyi bir isim olabilir miydi emin değilim. Filmin kuşkusuz en başarılı ismi Rooney Mara.

Hikayenin diğer bölümünde genç bir kızın kayboluşunu ve bağlantılı görünen cinayetleri inceleyen bir gazeteci, Mikael Blomkvist (Daniel Craig) var. Mikael, ispat edemediği bir haber nedeni ile bütün kazançlarını bir çırpıda heba eden dürüst bir gazetecidir. Vanger ailesi için yapacağı bir araştırmanın ödülü olarak kendisine istediği kanıtların verileceği söylenir ve o da araştırmaya başlar. Belirli biz zaman sonra Mikael ve Lisbeth’in yolları kesişecek ve ondan sonra da hikaye daha çetrefilli bir hal alacaktır.

The Girl with the Dragon Tattoo, dolu dolu bir hikaye. Sürükleyici ve gerilimli ana hikayesinin yanında kahramanlarımızın kendilerine özgü yaşamları da ayrıca seyredilmeye değer. Belki de filmde bu kısımlar biraz az anlatılıyor ama yine de mutlaka seyredilmesi gereken filmler arasına rahatlıkla girecektir.

IMDB Sayfası

Leave a Reply