Source Code

Yönetmen: Duncan Jones
Senaryo: Ben Ripley
Yapım Yılı: 2011, ABD
Türkçe Adı: Yaşam Şifresi
Oynayanlar: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright, Michael Arden, Cas Anvar, Russell Peters, Brent Skagford, Craig Thomas, Gordon Masten, Susan Bain, Paula Jean Hixson, Lincoln Ward, Kyle Gatehouse, Albert Kwan

Türkçe’ye Yaşam Şifresi adı ile çevrilen Source Code bir alternatif gerçeklik filmi. Afganistan’dan görev yaparken düşen helikopterin içinde hayatını kaybeden Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) kendisini bir tren yolculuğunda başka bir kimlikle ve başka bir beden içerisinde bulur. 8 dakika sürecek olan ve trendeki bombanın patlamasıyla sona erecek bu yolculuk filmin temel konusunu oluşturuyor. Kısa süreli belleğin 8 dakika işlevini sürdürmesine dayanarak, trendeki kurbanlardan birisi ile bağ kuran Colter Stevens’in amacı bomba patlamadan önce bombacının kimliğini açığa çıkarmak ve bu sayede binlerce insanın ölümüne neden olacak ikinci büyük patlamayı engellemektir. Bu, tahmin edilebileceği gibi, hiç de kolay olmayacaktır.

Source Code, son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan alternatif gerçeklik, paralel evrenler, zaman algısı vb. konuların güzel bir karışımı olarak tasarlanmış. Doğal olarak kuramın fiziksel / matematiksel ayrıntılarına girmeseler de, bellek içerinde yolculuk fikri oldukça iyi. Colter Stevens, bir daha eskisi gibi dünyada olamayacağını da fark ettiği için bu alternatif gerçeklik içerisinde yaşamanın yollarını aramaktadır. Genel olarak gerçekliğin değişip değişemeyeceği, neyin gerçek neyin ilüzyon olduğu, zaman dediğimiz kavramın hangi boyutlara sahip olduğu gibi tartışmalar inceden işleniyor filmin içinde. Kavramların sadece tek bir olay ve tek ana kahraman üzerinde yoğunlaşması filmin tek zayıf yönü; alternatif gerçekliğin herkesi etkileyeceğini biliyoruz ancak filmde bu kısım pek işlen(e)memiş. Ancak yine de yüksek temposu ve ilginç senaryosu ile ortalamanın üzerinde bir film.

IMDB Sayfası

Leave a Reply