John Carter

Yönetmen: Andrew Stanton
Senaryo: Andrew Stanton, Mark Andrews
Yapım Yılı: 2012, ABD
Oynayanlar: Taylor Kitsch, Lynn Collins, Willem Dafoe, Samantha Morton, Thomas Haden Church, Mark Strong, Ciaran Hinds, Dominic West, James Purefoy, Bryan Cranston, Polly Walker, Daryl Sabara, Arkie Reece, Davood Ghadami, Pippa Nixon

Och ohem octei wies Barsoom.

Yukarıdaki cümle John Carter’ı, Amerikan İç Savaşındaki yolculuğundan ve altın madeni arayışından alıp doğru Kızıl Gezegene, Mars’a götürecektir. Şanssızlık bu ya, orada da bir iç savaşın tam göbeğine düşecektir.

Tipik bir fantastik bilim kurgu ile karşı karşıyayız. Avatar‘dan, Stargate’e kadar pek çok filmden örnekleri içinde barındıran John Carter, yine de hatasız teknik efektleri ve yüksek temposu ile ortalamanın üzerinde bir bilimkurgu filmi.

Dev yeşil yaratıklar (Tharks) oldukça sevimliler. Hemen her bilimkurgu filminde olduğu gibi birbirleri ile savaşan iyiler (Helium, mavi kuvvetler) ve kötüler (Zodanga, kırmızı kuvvetler) var. Kahramanımızın iyilerin yanında yer almasını garantilemek için bir de Prensesimiz (Dejah Thoris) bulunuyor. Her şey kitabına uygun olunca John Carter, her ne kadar altın madenine yeniden dönmek istese de kendisini bu savaşın içinde buluyor. Bu açılardan bakıldığında genel hikayede çok farklı, yaratıcı, sıradışı bir şey olduğunu söylemek zor. Avatar‘da olan felsefik tartışmaların, John Carter için geçerli olduğunu söylemek zor olacak. Ancak yine de hoş vakit geçirmek için fena bir film değil. En azından efektler ve makyaj seyredilmeye değer.

IMDB Sayfası

Leave a Reply