Alain de Botton – Felsefenin Tesellisi

2004, Sel Yayıncılık, 307 s.
Çeviren: Banu Tellioğlu Altuğ
Orijinal adı: The Consolations of Philosophy

Felsefe hakkında okumak genel olarak ortalama bir okuyucuya sıkıcı gelmiştir. Bu nedenle zaman zaman felsefi metinleri farklı şekillerde kaleme alındığı, zor metinlerden ziyade anlama önem verildiği görece anlaşılır kitaplar olmuştur. Felsefenin Tesellisi de bu kaygılarla kaleme alınmış bir kitap. Kitapta, kendi alanlarında farklı ve sapak (deviant) olarak tanımlanabilecek ve kuşkusuz felsefeye yön vermiş altı isimden yola çıkarak insani sorunlarımıza bir çözüm arayışı var. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates‘de, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros‘da, düşkırıklığı gibi hepimizi yakından ilgilendiren bir sorunun tesellisini Seneca‘da, kendini yetersiz hissetmenin doğallığını ve tesellisini Montaigne‘de, aşk hayatımızdaki kırık kalplerin teselisini karamsar mı karamsar olan Schopenhauer‘da ve nihayet bütün bu zorluklarla yaşamanın tesellisini de Nietzsche‘de bulmaya çalışıyoruz.

Kitabın çok ilginç ve açıkcası başlarda bana biraz da komik gelen bir ayrıntısı var; çok basit kavramlarda bile, o kavramı ya da varlığı görselliştirmek için bir grafik, resim ya da fotoğraf kullanılmış kitapta. Örneğin, bir keçi hikayesini okurken bir de bakıyorsunuz ki paragrafın hemen arkasından bir keçi size selam veriyor. Önce bunu yadırgadım ve gereksiz de buldum ama sayfalar ilerledikçe yazarın bu görselleştirme çabasının aslında genelde “ciddi” konularda yazılmış olan kitapların genel sıkıcılığını önleyebilecek bir eylem olarak kabul ettim. Kitap gerçekten de bir çırpıda okunabilecek şekilde kaleme alınmış, zorlama metinlerden uzak, ders vermeye çalışmayan, kısa ama net anlatımlarla yukarıdaki altı ismin söylediklerini özetleyen başarılı bir eser. Kuşkusuz felsefe alanında çalışan ya da bu konularda okumayı seven kişilere fazla indirgemeci gelebilir ama özellikle bu tür metinleri eline almaya korkan okurlar için iyi bir başlangıç olabilir. Benim kitapla ilgili en çok beğendiğim özellik, okuyucuda merak duygusu uyandırması oldu. Tahmin edilebileceği gibi sadece 300 sayfalık bir kitapta bırakın bu altı önemli filozofunun tanıtılmasının mümkünlüğünü, sadece bir tanesinin hayat hikayesi bile daha büyük hacimli bir kitabın konusu olurdu. Ancak, kitap, sizi en azından bu altı isim hakkında daha fazla şey öğrenme konusunda teşvik ediyor. Başka kitaplar okumanıza ilham veren kitaplar “iyi kitaplar”dır. Bu açıdan Felsefenin Tesellisi başarılı bir eser.

Bu harika hediye için Gülce’ye ayrıca teşekkürlerimle… :)

One thought on “Alain de Botton – Felsefenin Tesellisi

  1. Felsefenin tesellisi gerek felsefeye derinden ilgi duyan gerekse felsefeye adım adım yaklaşan ortalama okuyucular için yalın bir dille yazılmış , bu altı önemli filozofun bakış açılarını ve yaşantılarını tüm açıklığı ile bizlere sunan kesinlikle okunması gereken önemli bir yapıt.

    İyi kitapların en sevdiğim yanı, içimde bir heyecan oluşturmasıdır. Bu heyacan giderek büyür ve paylaşma hissi oluşturur içinizde. Ama acaba herkes sizin gördüğünüz renkleri görür mü içinde? Biraz tedirgin ama mutlu, en sevdiklrinizle paylaşmak istersiniz bu güzelliği. Tıpkı bir fotoğrafçını objektifinden onun dünyasını görmeniz kadar zevklidir. Kendi dünyanı paylaşmak, hislerine tercüman olmuş bir kitap yoluyla kendi dünyanı sevdiklerine açmaktır bu.

    İşte benim mutluluğum, heyecanım olmuş bu güzel kitabı her davranışıyla bana örnek olan, düşünce insanı Doğan Hocama sunmak benim için çok önemliydi. Beğenmeniz beni çok mutlu etti. Yorumunuz ise benim renklerimle çok uyumlu.

    Bilgiyi, Dostluğu ve güzel olan herşeyi ortak paydalarda paylaşabilmek dileğiyle.. Gülce

Leave a Reply